Paikallisuutiset
Alma Media Oyj myy Ilkka-Yhtymälle osuutensa KPK Yhtiöt Oyj:stä: "Ei vaikutusta yrityksen operatiiviseen toimintaan", kommentoi toimitusjohtaja Mikko Luoma
Alma Media Oyj myy osuutensa KPK Yhtiöt Oyj:n osakekannasta. Ostaja on Ilkka-Yhtymä.
Kaupassa siirtyvät Alma Media Oyj:n omistamat yhteensä 24 379 A-sarjan osaketta, mikä vastaa 5,6 prosenttia koko KPK Yhtiöt Oyj:n osakekannasta ja 0,5 prosenttia sen äänistä.
KPK Yhtiöiden toimitusjohtajaMikko Luoma kommentoi osakekauppaa perjantaina näin:
– Järjestelyllä ei ole vaikutusta yrityksen operatiiviseen toimintaan. Sitoutuneet omistajat ovat yrityksellemme tärkeitä, Luoma sanoo.
Alma Media kertoi perjantaina sopineensa osakekaupasta Ilkka-Yhtymän kanssa. Osapuolet ovat sopineet, ettei kauppahintaa julkisteta. Kaupalla ei ole merkittävää tulosvaikutusta Alma Medialle, kerrotaan tiedotteessa.
– Luopuminen alueellisesta media- ja painoliiketoiminnasta on jatkumoa aiemmille divestoinneillemme (yrityksen kiinteän omaisuuden myynti) , Alma Median toimitusjohtajaKai Telanne sanoo.
KPK Yhtiöt julkaisee 26:ta lehteä, muun muassa maakuntalehtiä Kainuun Sanomat ja Keskipohjanmaa.Lokakuussa yhtiökokous päätti muuttaa yrityksen nimeksi Hilla Group. Liikevaihto on 45 miljoonaa euroa. Yrityksellä on noin 740 omistajaa.