Paikallisuutiset

Uusikaarlepyy havittelee uutta teollisuutta: Tontteja löytyy nyt Pietarsaarentien varresta - Prevex pysyy kaupungissa hyvistä syistä.

Uusikaarlepyy

Tänä vuonna 400-vuotisjuhliaan viettävä Uusikaarlepyy on satsaamassa kaupungin mittakaavassa isosti elinkeinoelämän tulevaisuuteen.

Uusi teollisuusalue on avattu rakentamiselle Pietarsaarentien varteen, pari kilometriä kaupunkikeskustasta pohjoiseen. Kaupunki ja Uudenkaarlepyyn voimalaitosyhtiö satsaavat yhdessä alueeseen, jonka kunnallistekniikkaan ja infrastruktuuriin sijoitetaan noin miljoona euroa.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

– Tämä taitaa olla Uudenkaarlepyyn historian suurin satsaus teollisuusalueeseen, tekninen johtajaPeter Sjöblom kertoo.

”Täällä on intohimoisia ja omistautuneita ihmisiä.” Camilla Wikman Prevex

Aluetta on suunniteltu jo muutaman vuoden ajan. Sjöblom kertoo hankkeen olevan strateginen valinta: toiveet alueesta ja sen sijainnista ovat tulleet yritysten itsensä taholta.

– Sen sijainti on hyvä, ja liikenneyhteydet toimivat. Alueella on myös tilaa laajentua tulevaisuudessa, jos tarvetta on.

Noin 37 hehtaarin alue sijoittuu heti Pietarsaarentien itäpuolelle. Tontteja teollisuuslaitoksille ja muunlaiselle liiketoiminnalle on kaavaan piirretty reilut 20 kappaletta, joiden koko vaihtelee 2000–6000 neliömetrin väliltä.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Kaavassa on kuitenkin väljyyttä.

– Korttelit joustavat yritysten tarpeiden mukaan. Tontteja voi myös yhdistellä, Sjöblom sanoo

Maanrakennus- ja kunnallistekniset työt ovat käynnistyneet. Alueelle on saatu jo kolme tonttivarausta.

Kaupunki järjesti viime viikolla yrityksille teemapäivän, jossa aluetta esiteltiin kiinnostuneille.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Vesilukkoja maailmalle valmistava Prevex Oy on investoinut vuosien mittaan hieman lähemmäksi Uudenkaarlepyyn keskustaa. Viimeksi on valmistunut uusi konttorirakennus.

Yritys toivottaa teollisuuden uudet toimijat tervetulleiksi.

– Näemme uuden teollisuusalueen erittäin positiivisena. Mitä enemmän meitä on, sen vahvempia olemme. Meillä on vain voitettavaa alueellisesta ja paikallisesta yhteistyöstä, Prevexin markkinointijohtajaCamilla Wikman kertoo.

Omalle toiminnalle tilaa riittää tällä hetkellä. Tuotantoa on jonkin verran myös Pietarsaaressa, ja vaikka kasvua markkinoilta tavoitellaan, Wikmanin mukaan näillä pärjätään toistaiseksi.

Yrityksellä on kaikkiaan 290 työntekijää. Uudessakaarlepyyssä Prevex työllistää 175 henkilöä. KWH-konserniin kuuluvalla Prevexillä on myös tehdas Puolassa, noin 350 kilometrin päässä Varsovasta.

Yrityksessä on tehty strateginen linjavalinta, mikä pitää sisällään teknologisen osaamisen, tuotekehityksen ja tuotannon keskittämisen Uuteenkaarlepyyhyn.

– Keskitymme täällä ydinosaamiseemme. Vaikka vesilukko on tuotteena yksinkertainen, tuotanto on korkealaatuista teknologiaa. Olemme todenneet, että yhdessä ja samassa paikassa pystymme pitämään korkeaa tasoa yllä, Camilla Wikman kertoo.

Prevexin juuret ulottuvat 65 vuoden päähän. Perustamissijoilta ei ole ollut tarvetta siirtyä muualle. Uudellakaarlepyyllä on tehtaan näkökulmasta kiistattomat hyvät puolensa.

– Täällä on intohimoisia ja omistautuneita ihmisiä ylipäänsä, Wikman kehuu.

– Henkilökuntamme tulee Vaasan ja Kokkolan väliseltä alueelta. Itsekin käyn töissä Kokkolasta, josta työmatkaa kertyy 40 minuuttia. Kollega Vaasasta ajaa matkan 50 minuutissa. Jossain muualla toimimalla tämä voisi olla haasteellisempaa.

Hän kiittelee myös kaupungin kanssa tehtyä yhteistyötä, mikä on edesauttanut viime vuosina voimakkaasti kasvaneen yrityksen kehittymistä.

Keittiöihin ja kylpyhuoneisiin tarkoitettuja vesilukkoja syntyy Uudessakaarlepyyssä tätä nykyä 4,4 miljoonaa kappaletta vuodessa. Yhdeksän kymmenestä tuotteesta viedään ulkomaille.

Viime aikoina kiihtynyt keskustelu muovista raaka-aineena on otettu Prevexilläkin tosissaan. Vaihtoehtoisia materiaaleja ainakin osaan vesilukon komponenteista tutkitaan.

– Ellemme uskoisi siihen, emme tutkimukseen satsaisi. Tuotteemme ovat arkoja vuodoille, joten vaihtoehtoisten materiaalien löytäminen on haastavaa. Laatuvaatimukset ovat erittäin korkeat. Mutta joidenkin osien kohdalla ratkaisut löytyvät helpommin, Camilla Wikman sanoo.

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä