Paikallisuutiset

Tuli tuhosi kesämökin Luodossa – Asukkaiden alkusammutuksesta huolimatta tuli nielaisi koko huvilan

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Sunnuntaita vastaisena yönä Luodossa tulipalo tuhosi kesämökin kokonaan. Pelastuslaitoksen päästyä paikalle palo oli jo täyden palon vaiheessa.

– Kesämökillä olleet asukkaat olivat aloittaneet alkusammutuksen, mutta se ei riittänyt. Palo oli pelastuslaitoksen paikalle tullessa jo täyden palon vaiheessa, eikä rakennuksen pelastamiseksi ollut mitään tehtävissä, kertoo palomestari Joni Kontio.

Tuli nielaisi kokonaan noin viidenkymmenen neliön kokoisen kesäasunnon. henkilövahinkoja ei palosta aiheutunut, vahingot rajoittuivat materiaalisiin vahinkoihin.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Palon syytä tutkitaan sunnuntaina.

– Palon syttymissyyn tutkinta ajoittuu päivänvalolle. Kesämökillä olleita kuullaan ja suoritamme teknistä tutkintaa. Palo tuhosi rakenteet niin täysin, että pimeässä on sula mahdottomuus arvioida syttymissyytä, sanoo palomesteri.

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä