Paikallisuutiset
Skutnäsinkadulle leveämpi kevyen liikenteen väylä
Vanhat puut korvataan uusilla. Pysäköinti sallitaan vain kadun pohjoislaidalla.
Skutnäsinkatu remontoidaan perusteellisesti vajaan 300 metrin matkalla Pietarinpuistikon ja Lindskoginkadun välillä. Toimenpiteet tehdään ensi vuonna, mikäli niihin myönnetään varoja vuoden 2024 talousarviossa.
Katua muokataan lähtien kevyen liikenteen olosuhteiden parantamisesta. Etelälaidan yhdistettyä jalkakäytävää ja pyörätietä levennetään, jotta siihen saadaan erilliset kävely- ja pyöräilykaistat.
Samalla kaatuvat nykyiset koivut molemmin puolin katua. Etelälaidalle istutetaan uudet kevyen liikenteen väylän ja ajoradan väliin. Pohjoislaidalta puut poistuvat kokonaan.
– Niistä on keskusteltu kaupunkisuunnittelun ja kaupunginpuutarhan kanssa. Katsottiin, että puut ovat jo sen verran huonokuntoisia, että ne on parasta korvata uusilla, teknisen lautakunnan puheenjohtaja Christer Tonberg sanoo.
Ajorata kapenee nykyisestä kuuteen metriin.
– Se on ollut tähän saakka ylileveä. Kuusimetrinen riittää kyllä.
Lautakunta hyväksyi katusuunnitelman keskiviikkona.
Kadun pohjoisreunalle jää vain jalkakäytävä ja joukko pysäköintiruutuja. Pysäköinti tulee remontin jälkeen olemaan sallittua vain pohjois- eli keskustasta poispäin vievän kaistan vieressä.
– Tämä tulee muuttamaan katukuvaa enemmän kuin ehkä ajatellaankaan. Skutnäsinkatu on myös pääväylä, joten sille on pakko tehdä jotain, Tonberg kertoo.
Samalla tullaan uusimaan myös kaukolämpöputket sekä korvaamaan huonokuntoiset valaisimet uusilla.