Paikallisuutiset
Pietarsaarelaisvanhemmat eivät lämpene yhtenäiskoululle kummallakaan kielellä
Pietarsaarelaisten koululaisten vanhempien selvä enemmistö ei kannata suomenkielisen yhtenäiskoulun rakentamista Etelänummen yläkoulun yhteyteen. Tulos on likipitäen sama, kysyttiin asiaa suomenkielisiltä tai ruotsinkielisiltä huoltajilta.
Asia selviää kyselystä, jonka Pietarsaaren kaupunginhallitus antoi tehtäväksi maaliskuussa. Tulokset valmistuivat viime viikolla.
Kyselyyn tuli kaikkiaan 1 051 vastausta, joista suomen kielellä 347 ja ruotsiksi 659. Englanniksi vastasi 45 huoltajaa.
Esillä olevaa vaihtoehto 1:tä eli uutta alakoulua ruotsinkielisille oppilaille ja Itälän oppilaiden siirtoa Länsinummelle kannatti suomenkielisistä 68,3 prosenttia. Vaihtoehdon 2 eli Etelänummen yhtenäiskoulun kannatus jäi 17,6 prosenttiin. Loput vastaajat eivät ottaneet kantaa asiaan.
Ruotsinkielisissä vastauksissa ykkösvaihtoehdon kannalla oli 65,6 prosenttia ja kakkosvaihtoehdon kannalla 13,7 prosenttia. Englanniksi vastanneiden enemmistöllä ei ollut kantaa asiaan.
Muun muassa Länsinummen koti- ja kouluyhdistys on kritisoinut sitä, että kyselyä ei voinut kommentoida vapaamuotoisesti (PS 6.4.).
Kaupunginhallituksen on määrä antaa kouluverkon ratkaisuesityksensä valtuustolle kevään mittaan.