Paikallisuutiset

Oikeusministeri Anna-Maja Henrikssonin erityisavustaja valittu – Tehtävään astuu Otto Andersson

– Olen erittäin kiitollinen siitä, että saan toimia maamme oikeusministerinä, sanoo 1500 päivää ministerinä toiminut Anna-Maja Henriksson.
– Olen erittäin kiitollinen siitä, että saan toimia maamme oikeusministerinä, sanoo 1500 päivää ministerinä toiminut Anna-Maja Henriksson. Kuva: Arkisto

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

OikeusministeriAnna-Maja Henriksson on kutsunut erityisavustajakseen oikeusministeriöönOtto Anderssonin, kertoo Oikeusministeriö. Andersson toimii ruotsalaisen eduskuntaryhmän poliittisena neuvonantajana sekä RKP:n ministeriryhmän erityisavustajana.

Andersson on toiminut ministeri Henrikssonin erityisavustajana aiemminkin, vuosina 2014-2015. Hän on ollut myös ruotsalaisen eduskuntaryhmän lainsäädäntösihteeri. Lisäksi Andersson on Loviisan kaupunginvaltuuston puheenjohtaja.

Keskipohjanmaa uutisoi aiemmin, että nykyisestä Kruunupyyn kunnanjohtajastaMalin Brännkärristä on tulossa Henrikssonin valtiosihteeri.

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä