Paikallisuutiset

Bertel Widjeskog Pietarsaaresta johtaa Vaasan Sotaveteraanipiiriä - varapuheenjohtajaksi valittiin Sten Pettersson Pedersörestä

Vaasan Sotaveteraanipiiri on vuosikokouksessaan 1. syyskuuta valinnut uudeksi puheenjohtajaksi Bertel Widjeskogin Pietarsaaresta. Hän seuraa tehtävässä Anders Knipiä, joka on johtanut piiriä viimeiset kaksitoista vuotta.

Varapuheenjohtajiksi valittiin Sten Pettersson Pedersörestä ja Jarl Silfver Mustasaaresta.

Widjeskog on toiminut piirin perinneyhteyshenkilönä, sekä varajäsenenä Suomen Sotaveteraaniliiton liittovaltuustossa. Paikallisesti hän on toiminut oppaana Pännäisten perinnealueella ja pitänyt veteraaniperinteistä esityksiä kouluissa ja eri yhteisöissä.

MAINOS - juttu jatkuu mainoksen jälkeen

MAINOS - mainos päättyy

Sotaveteraaniliitto ja sen jäsenyhdistykset ovat nyt muutosvaiheessa, missä suunnitellaan perinneaikaan siirtymistä. Paikalliset sotaveteraaniyhdistykset, jotka ovat vaikuttaneet veteraanien asioihin 50-60 vuotta, sisällytetään suunnitelman mukaan perinnejärjestöön, minkä päätarkoituksena on säilyttää ja turvata veteraanien jättämä perintö.

Vaasan Sotaveteraanipiirillä on nyt vajaat 200 veteraanijäsentä, 470 puolisoa/ leskeä sekä 900 kannattajajäsentä.

Kommentoi Ilmoita asiavirheestä