lauantai 10.12.2022 | 07:33
Sää nyt
°
m/s
  ° m/s
Sääsivulle »
Urheilu

Keski-Pohjanmaan maakuntaviestiin tulossa 39 joukkuetta – Sievissä saatiin juhlaviestin kokoonpanot julkaisukuntoon. Katso hiihtäjien nimet tästä.

Seppo Luokkala
Ke 2.2.2022 klo 16:31 | päivitetty ke 16:53

Useampaan kertaan siirretty maastohiihdon Keski-Pohjanmaan maakuntaviesti toteutuu helmikuun 12. päivänä Sievin Jussinmäen urheilualueella. Järjestyksessään 70. maakuntaviesti tuo koulukeskuksen välittömässä läheisyydessä olevalle kisapaikalle kaikkiaan 39 joukkuetta.

Edelliseltä talvelta tyystin peruuntunut viesti oli tarkoitus hiihtää tammikuun toisena päivänä, mutta korona teki edelleen hallaa suunnitelmille ja uudeksi päiväksi valittiin lauantai 12.2.

Uuden ajankohdan valinta oli erittäin onnistunut, sillä kokoontumisrajoitukset muuttuivat sopivasti Pohjois-Pohjanmaalla. Sievin viestiin pääsee siten myös yleisö paikalle.

Vuoden lopun ilmoittautumisiin tuli toisella ilmoittautumiskerralla jonkin verran muutoksia. Ykkösjoukkueista jäi Lohtajan joukkue pois.

B-sarjassa kisaavista kakkos- ja kolmosjoukkueista jäi joitakin pois, mutta vastaavasti luminen talvi innosti uusia joukkueita tulemaan mukaan. Joukkueiden kokonaismäärään uusi ilmoittautuminen ei mainittavasti vaikuttanut. Määrä kasvoi yhdellä joukkueella verrattuna joulukuun ilmoittautumisiin.

Joukkueet Sievin maakuntaviestiin:

A-sarja:

1 Kalajoki:

Elias Valikainen, Jirka Oja, Iida Vuollet, Simo Törnvall, Oscar Rahja, Alma Junnikkala, Tapani Kärjä, Eelis Valikainen.

2 Pietarsaari:

Christoffer Lindvall, Benjamin Sandnäs, Rebecca Sandnäs, Pasi Auvinen, Miro Auvinen, Wilma Grannas, Tommy Haglund, Viljam Knif.

3 Kruunupyy:

August Högnabba, Vilma Hahtokari, Jennie Lindvall, Eric Storvall, Emil Hahtokari, Ellen Biskop, Hugo Karlström, Oscar Högnabba.

4 Veteli:

Aapo Taipale, Atte Taipale, Iida Haukilahti, Pauli Mäkelä, Lauri Niininen, Viivi-Leena Kari, Joona Mäkelä, Onni Mäkelä.

5 Haapajärvi:

Anssi Koirikivi, Ilmari Kokkoniemi, Tiia Olkkonen, Juho Salmela, Paavo Kokkoniemi, Veera Leskelä, Hannu Niemelä, Valtteri Leskelä.

6 Himanka:

Juuso Mattila, Alissa Oja, Assi Hakala, Sami Pahkala, Joonas Pernu, Ronja Aarnio, Santeri Mäkelä, Jaakko Mattila.

7 Ylivieska:

Jarkko Reijonen, Enni-Sofia Saari, Anna-Kaisa Saari, Jimi Leppälä, Atte Niemi, Wilma Pihlajamaa, Matti Myllylahti, Pertti Heinonen.

8 Reisjärvi:

Tuure Pesola, Peppi Leppälä, Anni Alakoski, Jaakko Halonen, Iiris Savelainen, Emma Parkkila, Jari S. Niskakoski, Pekka Perkkiö.

9 Sievi:

Leevi Virkkala, Kaapo Paaso, Miia Säilynoja, Hannu Paaso, Benjami Viljamaa, Mireka Valtonen, Juho Ruuttula, Miska Poikkimäki.

10 Uusikaarlepyy:

Benjamin Sundqvist, Adam Holm, Josephine Sundqvist, Mats Jakobsson, Sander Wikblom, Signe Jakobsson, Melker Wikblom, Staffan Roslund.

11 Pyhäjärvi:

Samppo Kumpumäki, Valtteri Korkiakoski, Jenna Rautiala, Roope Haapakangas, Eemeli Virtanen, Scarlett Saarinen, Harri Parkkinen, Jouni Komu.

12 Pedersöre:

David Sulkakoski, Tony Ahlvik, Marjo Ena, Erik Holm, Emil Klemets, Jessica Westerlund, Tage Ray, Kevin Sandell.

13 Kokkola:

Aleksi Salmela, Lotta Järvinen, Eerika Konu, Pekka Karppanen, Juho Porvari, Tessa Herronen, Niklas Tylli, Timo Pikkarainen.

14 Nivala:

Erkki Vähäsöyrinki, Aapo Heiskanen, Kaisa Saarimaa, Aarni Heiskanen, Onni Heiskanen, Matleena Ohtamaa, Tuomas Ahola, Markku Isokoski.

15 Alavieska:

Juha-Pekka Jokela, Anton Hannula, Noora Alatalo, Niko Säily, Aleksi Hannula, Noora Isotalus, Tomi Sipilä, Antti Huttunen.

B-sarja:

16 Luoto:

Jonathan Lindqvist, Mico Sjölund, Amanda Nyfors, Mikael Fagerholm, William Sundqvist, Agnes Thylin, Jonas Wahlberg, Niklas Dahllund.

17 Kannus:

Markus Erkkilä, Matias Mutka, Pirjo Hakala, Marko Paavola, Oliver Lastikka, Elmiina Katajalaakso, Jussi Isokoski, Ville-Veikko Kykyri.

18 Toholampi:

Roope Etelämäki, Rasmus Remesaho, Ruut Asiala, Roni Etelämäki, Viljami Kotila, Iina Rantakangas, Mikko Peltokangas, Matias Välikangas.

19 Kaustinen:

Lasse Paavola, Elmeri Hietala, Johanna Niskakoski, Joonas Kivinen, Sisu Peltoniemi, Liina Maija Hietala, Mikko Pajukangas, Vesa Peltoniemi.

20 Kalajoki 2:

Ville Juusola, Sanni Vuollet, Alisa Vuollet, Jussi-Matti Rahja, Lotta Oja, Tuukka Törnvall, Tuomas Törnvall, Matti Laitala.

21 Pietarsaari 2:

Robin Still, Oscar Grannas, Maria Björkman, Patrik Still, Elmer Halmesmäki, Amanda Sandnäs, Victor Westerholm, Jakob Björkskog.

22 Pedersöre 2:

Herman Hjulfors, Rasmus Huhtamäki, Matilda Punsar, Tommy Kroksjö, Arvid Kock, Eller Kock, Johan Nylund, Dan Liljeqvist.

23 Kruunupyy 2:

Axel Auren, Filip Dahlnäs, Ulrika Myrevik-Svenlin, Antti Hahtokari, Alva Svenlin, Ellen Nyberg, Sören Svenlin, Stefan Storvall.

24 Haapajärvi 2:

Tapani Keskitalo, Eetu Ahola, Emilia Pulkkinen, Jussi Raappana, Jani Tytärniemi, Sandra Tiitto, Petteri Arovainio, Tuomas Jaakonaho.

25 Himanka 2:

Miikka Ketonen, Eemeli Aarnio, Anni Mäkinen, Henna Rautiainen, Jaakko Vuotila, Susanna Ruusunen, Risto Pernu, Jaakko Peltola.

26 Ylivieska 2:

Roni Knuutila, Konsta Kananen, Sanna Myllylahti, Vesa Moilanen, Atte Huhtanen, Iida Koski-Vähälä, Jukka-Pekka Ojala, Jori Saarela.

27 Veteli 2:

Jari Mäkelä, Oskari Rannila, Inka Lakanen, Kuisma Taipale, Nooa Mikkola, Siru Koskela, Jari Kalliokoski, Ari-Pekka Lassila.

28 Kokkola 2:

Veikka Heinonen, Mette Kleemola, Elina Mäkitalo, Marko Järvinen, Mona Vertanen, Iina Kiiskilä, Keijo Alila, Konsta Puutio.

29 Uusikaarlepyy 2:

Lars Losvik, Robin Liljeqvist, Johanna Skog, Toni Wik, Hannes Sundberg, Kajsa Ekholm, Otto Wikblom, Sonja Katajamäki.

30 Nivala 2:

Juhani Kumpusalo, Elsa Haikara, Elina Läspä, Jukka Mehtälä, Ukko Järviluoma, Lotta Vähäsöyrinki, Saku Hautalahti, Ossi Hautalahti.

31 Sievi 2:

Jussi Mökkönen, Miina Koivisto, Jenni Kukkola, Jari Sikkilä, Aatu Paaso, Karita Valtonen, Pauliina Lampinen, Viljami Kallio.

32 Reisjärvi 2:

Eemil Parkkila, Meea Haikara, Ella Parkkila, Teijo Haapaniemi, Leo Rautio, Laura Aho, Piia Leppälä, Jari A. Niskakoski.

33 Pyhäjärvi 2:

Hannu Hautala, Tatu Syrjä, Elisa Parkkinen, Pekka Päivärinta, Oskari Paananen, Milla Korkiakoski, Juha Kuosmanen, Rami Oravakangas.

34 Kalajoki 3:

Tero Kähtävä, Atte Kähtävä, Marika Suni-Kähtävä, Kauko Himanka, Aada Junnikkala, Oliver Rahja, Tuomas Rahja, Taneli Rahja.

35 Pedersöre 3:

Victor Hjulfors, Eeli Gäddnäs, Lena Ray, Tom West, Alvar Asplund, Moa Hjulfors, Jan Grankull, Niklas Wik.

36 Kruunupyy 3:

Ronny Svartsjö, Wilma Nyberg, Sofie Hahtokari, Andreas Byfält, Elsie Björkfors, Lina Myrskog, Mattias Myrskog, Tommy From.

37 Kokkola 3:

Tommi Viitasaari, Lyyli Niinikoski, Anu Junnila, Jonas Skog, Eino Kinnunen, Sanni Suomu, Viktor Holm, Tuomas Hyyppä.

38 Sievi 3:

Markus Sikkilä, Veikka Virkkala, Sara Kukkola, Ville Vesaluoma, Albert Viljamaa, Aada Kukkola, Ella Virkkala, Pasi Virkkala.

39 Pedersöre 4:

Fredrik Forsell, Kevin Klemets, Annika Sandvik, Lauri Ruberg, Emil Andersén, Ester Nybacka, Sören Jansson, Kenneth Hinkka.

#

Kommentoi 0 Kommenttia

Kommentointi on vain tilaajille.

Juttua ei ole vielä kommentoitu.